2017 Velká Smetanovská loupež

1.den – sobota 1.7.

Vyrazili jsme na tábor krátce po 9 hodině ráno v sobotu 1.7.2017. Cesta dlouhá, ale vše se zadařilo a začínáme! Vše je na místě, tak jak má být a jak jsme zvyklí. Hlavním odpoledním programem bylo seznámení s táborem a jeho okolím. Večer pak proběhlo rozřazení do Detektivních kanceláří a první boje o body do celotáborové hry. Za zmínku stojí také „mač“ vedoucích kanceláří o možnost výběru barvy :D

2.den – neděle 2.7.

A je tu druhý den. Neděle! Po snídani se stala nenadálá událost. Zjistili jsme, že se ztratily obrazy nedozírné hodnoty zapůjčené z Pařížského Louvru. Na pomoc byli povoláni nejuznávanější světoví detektivové z kanceláře „HeHe.“ Ti rozjeli vyšetřování ve spolupráci s místními detektivy! Snad se zadaří přijít na nějakou stopu. Jisté je, že se to tu hemží nejrůznějšími individui a bandičkami, na které je možné si pořádně došlápnout. No uvidíme.

Zbytek dne věnovaly oddíly svému programu – vycházka do okolí, různé hry a hříčky, sportovní aktivity, aj.

3.den – pondělí 3.7.

Dopoledne proběhl Kris-kros. Akční hra spojená s nutností přemýšlet :D a vymýšlet, spojovat a propojovat slova! To byl jeden z prvních úkolů, se kterým se musely naše detektivní kanceláře vypořádat. Zároveň to byla jedna z prvních možností získat body, popř. indicie nebo třeba sladkou odměnu, možnost výběru dalšího soupeře, aj.

Odpoledne a večer byl prostor pro program v oddílech. Většina z oddílů vyrazila opět do terénu okolo tábora. Hrálo se např. živé pexeso, hra s názvem „kódy k trezoru“, čísla nebo třeba mega famfrpál, vědomostní poznávačka, bombón pong nebo volejbal.

4.den – úterý 4.7.

Dnešek byl věnován pěšíme výletu do Smetanky s cílem něco si „užít v civilizaci.“ No nepodařilo se, bylo zavřeno :D

Dalším dnešním blokem byl odpolední „hrací den“ = 4 stanoviště, 8 náročných úkolů, možnost získat další body do bodování detektivních kanceláří. A večer? No, DISCO!

5.den – středa 5.7.

Dnes jsme vyrazili do Smetanky opět, všichni. Tentokrát jsme zavřený krámek ale neměli potřebu navštívit. Naše kroky směřovaly na zdejší proslulé hřiště. Hráli jsme další hru v rámci klání detektivních kanceláří – „zásobárnu“ (přístavy). A pak to přišlo – podařilo se vlézt do bazénu.

Po výtečném obědě probíhal odpolední program v oddílech – někdo šifroval v lese, proběhl i nácvik na braňák, některé oddíly hrály softball, aj. Den jsme zakončili opět v bazénu.

A tak jsme trochu fotili i na stezce odvahy. Musíme pochválit všechny, kteří vstali a na stezku šli – nebylo jich málo – 62 táborníků z celého tábora! Ono to ve dne vždy vypadá jinak než v noci. Takže velká pochvala!

6.den – čtvrtek 6.7.

Druhý z letních svátků byl věnován především oddílovým programům. A tak se nám oddíly rozprchli do všech koutů blízko i více vzdálených od tábora. Bazén nechyběl! V programech oddílů byly ale také dovednostní hry a aktivity, hra famfrpál, střelba ze vzduchovky nebo např. hra „co máš to dáš.“

Zajímavostí dnešního dne bylo především to, že pro oddíl nejstarších (teenagerů) byl připraven tzv. „výsadek“ = cesta z tábora na neznámé místo s nutností se vrátit. A nutno říci, všichni byli dobří, vrátili se bez větších problémů zpět a včas. Druhou zajímavostí byla aktivita nejmladších děvčat, která vyráběla „otisky svých obličejů.“ No, mrkněte, stojí to za to.

7.den – pátek 7.7.

V pátek ráno jsme se probudili cca. 10 minut před bouřkou, tj. do bouřky :D Hups… Naštěstí ale to byla skutečně „přeprška“. Pravda, nejvíce asi pršelo na cestě k vlaku. No, vše dobře dopadlo. Dokonce i do vlaku jsme se vešli.

V písku jsme se vydali do tzv. Sladovny (mrkněte – fakt dobrý, doporučujeme všem!). Od cca. 10 hod do 16 hod nás postupně všechny čekalo několik interaktivních vzdělávacích nebo sportovních či relaxačních aktivit. Všem se moc líbilo obří mraveniště nebo atraktivně pojatý minigolf. Skvělá byla laboratoř „linií“. Příjemně překvapila i zajímavě pojatá „výstava“ ilustrací knihy Malý princ od zdejšího rodáka Fuky.

Zhruba uprostřed dne v Písku proběhl rozchod. Starší vyrazili sami, mladší pak s teenagery nebo vedoucími. No, prostě jsme obsadili Písek. A měli jsme se tu dobře a fakt jsme si to užili! Den jsme zakončili v bazénu v táboře, večerním oddílovým programem a příjemně nás zchladila noční bouřka.

První várka fotek…. přibude druhá. A zkusíme i nějak dostat videa.

A tentokrát „balík“ fotek ze Sladovny v podání 9.oddílu – teenageři.

8.den – sobota 8.7.

Sobota byla „natřískaná“ programem. Dopoledne, po ranním nástupu, vyrazily oddíly 1, 7, 8 a 9 do Smetanovy Lhoty. Vyrazili podpořit místní fotbalový svátek. I mistr Koller byl osobně na místě. Před polednem začalo „školení detektivů.“ Dorazili profíci od Policie ČR, Vězeňské služby, Celní správy, policejních psovodů a kriminalistů. A to proto, abychom se všichni mohli podívat na to, jak pracuje takový kriminalista (co vše musí vědět, vnímat, umět, jak pracuje a s čím – k vidění bylo vybavení kriminalisty a všichni si mohli nechat sejmout otisky prstů, resp. boty), jak probíhá výcvik služebních psů a co takoví psi umí za dovednosti (ukázka zásahů – vybraní dobrovolníci si mohli vyzkoušet v praxi a v ochranném obleku takový zásah). Připravena byla také aktivita se zbraněmi a všichni se mohli projet na motorkách. Naši milí hosté si pro nás připravili vše opravdu hodně prakticky, názorně a byli velmi vstřícní, ochotní a tolerantní vůči všetečným dotazům.

Moc děkujeme za tento prima den spolku Blue Knights, Policii ČR, Celní správě a Vězeňské službě.

Promázli jsme opravdu velké množství fotek. A nechali jich i tak dost. Věříme, že se snad všichni někde najdete.

9.den – neděle 9.7.

Volnější neděle? Ale ne! Dopoledne oddílové programy. Odpoledne pak další hrací den, tentokrát v podání teenagerů. A moc se jim to povedlo. Nápadité úkoly a disciplíny, dobrá příprava. Všichni se pořádně zapotili, zaběhali, vyplavali. Žádná „dávačka“ – body do celotáborového bodování bylo nutné si zasloužit. A večer byl vlastně také v podání teenagerů – proběhla další discotéka.

Na naší diskotéce vystoupil speciální host  – německá skupina RAMMSTEIN. Záznam z  vystoupení najdete zde.

10.den – pondělí 10.7.

Dopoledním programem bylo dnes lesní vyšetřování. Do okolních táborových lesů dnes ráno vyběhly týmy detektivních kanceláří k prověření svých schopností, dovedností a znalostí v (nejen) oboru.

11.den – úterý 11.7.

Dnes ráno jsme vyhodnotili braňák a zároveň se posunuli v bodování celotáborové hry. V rámci nástupu také Herkyl z detektivní kanceláře HeHe provedl moderovaný výslech dvou možných lumpů, který Henry vytipoval, že by to mohli být ti, co ukradli obrazy. Jednotlivé kanceláře také dostaly další indicie. Velkou novinkou dnešního dne byla výměna vedoucích. Do nového dne se oddíly probudili s „výpůjčeným“ vedoucím, se který prožili dopoledne. V rámci poledního klidu pak proběhl zápas v softbalu.

12.den – středa 12.7.

Dopoledne proběhl program v oddílech. Odpoledne poslední hrací den se zajímavými disciplínami a úkoly (mrkněte na fotky). Večer jsme si pak zahráli společně hru Útěk z vězení.

13.den – čtvrtek 13.7.

Ve čtvrtek proběhla olympiáda. Na Smetanovském stadionu se sešli sportovci z řad detektivů a poměřily své síly v trojskoku, v běhu, v biatlonu, v parkuru a v hodu koulí.

14.den – pátek 14.7.

Pátek byl plný událostí. Byl to poslední a rozhodně jsme jen nebalili své věci do kufrů. Proběhlo například ještě ubongo, čas byl i na poslední oddílový program. A protože toho bylo opravdu hodně, tak podrobnosti najdete v „rozsekaných článcích“ a fotogaleriích u nich.

Děkujeme také kuchyni za vynikající oběd (řízky) a večeři (šunkofleky).

Ranní nástup byl slavnostní – rozdávaly se sady medailí ze čtvrteční olympiády. A medailí bylo opravdu hodně – celkem 96!

Velká událost pro náš tábor. Navštívil nás místní rodák, fotbalista, Honza Koller. Zahrál si s námi fotbal mezi vedoucími a teenageři. Spravedlivě, po 15 minutách, vystřídal dres a hrál s oběma týmy. Užili jsme si to.

áteční podvečer patřil zakončení tábora. Detektivové Henry a Herkyl konečně, spolu s detektivními kanceláři, odhalili pachatele loupeže slavných obrazů a dopadli je. Byli dva! Výrazně jim k tomu dopomohly právě zmíněné kanceláře, které pomocí stop získaných v průběhu tábora, dokázali ukázat na lupiče. Vyhlášeny a oceněny tak byly jednak detektivní kanceláře, ale i nejlepší chatky a stany v úklidu a nejlepší táborníci z každého oddílu. Velké poděkování přišlo také pro tým zázemí tábora a kuchyně a pro vedoucí!

V pátek večer proběhla poslední discotéka. Její součástí byl také kreativní fotokoutek. Mrkněte na zdařilé fotky.

15.den – sobota 15.7. – jsme doma

Konec tábora. Sobota 15.7. Dnešek proběhl velmi „jednoduše.“ Vše jsme zabalili, nasedli do autobusů a odjeli. Tak jednoduché to však nebylo – muselo se uklidit, posbírat a projít tábor od odpadků, vypořádat se s deštěm. A tak!

Nicméně jsme všichni po 17 hodině byli doma! Ahoooooooooooooj!

2017 – Velká loupež ve Smetance vyřešena

Čtrnáct dnů nabitého, pestrého a bohatého programu v malebném a příjemném prostředí jihočeských lesů poblíž Smetanovy Lhoty na Písecku. Bádání a hledání pachatelů loupeže obrazů, koupání v bazénu, ale i poznávání blízkého nebo vzdálenějšího okolí, terénní hry a sportovní aktivity, společné zážitky na celý život. To je ve stručnosti tradiční tábor, který pro více jak stovku dětí ve Smetanově Lhotě, letos po osmnácté, pořádá odborový svaz Kovo Buzuluk Komárov. Tématickou nitkou letošního tábora byla krádež vzácných obrazů a jejich nalezení.

Náplní tábora byly společné hry, úkoly a aktivity pro táborové detektivní kanceláře. Ty mezi sebou sváděly „boje“ v tzv. hracích dnech (soutěžní úkoly v lese, na hřišti, v bazénu nebo v terénu okolo tábora), v rámci terénního orientačního závodu, celotáborového atletického dopoledne nebo při logické hře s čísly nebo slovy či dalších taktických a strategických hrách. Detektivní kanceláře pak pomocí získaných stop pátraly po pachatelích loupeže vzácných obrazů.

Součástí táborového programu byly také oddílové aktivity (výlety do okolí, sportovní program, množství her a dalších činností). Letošním společným výletem pak byla návštěva písecké Sladovny. Všichni si jej moc užili, protože ve Sladovně bylo k vidění interaktivní naučné mraveniště se spoustou aktivit, atraktivně pojatý minigolf, vědecká laboratoř zaměřená na linie a čáry nebo např. zajímavě pojatá výstava ilustrací knihy Malý princ. Velmi oblíbeným se v několika letních dnech stal také táborový bazén, který je součástí areálu tábora ve Smetanově Lhotě. Oproti minulým rokům však jeho využití nebylo až tak velké, protože počasí na nás zkoušelo všechny varianty ročních období.

Táborový program ale také zpestřila návštěva kriminalistů, psovodů a policistů. K vidění a vyzkoušení tak byl například kriminalistický kufřík plný různých zajímavých pomůcek, nechyběla ukázka výcviku služebních psů, všichni měli možnost si vyzkoušet střelbu nebo například jízdu na motorce.

Závěr tábora byl pak okořeněn návštěvou rodáka ze Smetanovy Lhoty. Za dětmi dorazil známý fotbalista Jan Koller. Zahrál si fotbal, podepsal míče a se zájemci se vyfotografoval.

Velké poděkování patří vedoucím oddílů, zdravotnicím tábora, dalším výchovným pracovníkům a celému zázemí Buzuluku Komárov a týmu kuchyně. Bez jejich nasazení by tábor prostě nebyl táborem! Díky moc!

Historie tábora ve Smetanově Lhotě je již velmi bohatá a na Mostecku se některého ze dvou turnusů tábora zúčastní každoročně více jak 220 dětí. Pořadatelem tábora ve Smetanově Lhotě je ZO OS Kovo Buzuluk Komárov, spolupořadatelem 1. turnusu tábora pak mostecké skautské středisko.

Michal Tarant – Majkl, hl. ved. tábora

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.